poniedziałek, 4 kwietnia 2022

CentipedeCentipede gra Atari z 1980 roku
W oryginalnej wersji zręcznościowej: gracza wojownik jest reprezentowana przez małą owadopodobną głowę u dołu ekranu zwaną Bug Blaster. Gracz przesuwa go po dolnej części ekranu za pomocą trackball i pożary małe rzutki na segmentach skolopendra przechodzenie od góry ekranu w dół przez pole grzyby. Każdy segment stonogi staje się grzybem po strzale; strzelanie do jednego ze środkowych segmentów powoduje w tym momencie podział stonogi na dwie części. Każdy element przechodzi następnie niezależnie w dół ekranu, a tylna część wyrasta własną głową. Jeśli głowa stonogi zostanie zniszczona, segment za nią staje się następną głową. Strzelanie w głowę jest warte 100 punktów, podczas gdy pozostałe segmenty to 10. Stonoga zaczyna się u góry ekranu, poruszając się w lewo lub w prawo. Kiedy dotknie grzyba lub osiągnie krawędź ekranu, opada o jeden poziom i odwraca kierunek. Gracz może zniszczyć grzyby, strzelając do nich, ale każdy z nich ma cztery strzały, aby je zniszczyć. Na wyższych poziomach ekran może być coraz bardziej zatłoczony grzybami z powodu działań gracza / wroga, powodując szybsze opadanie stonogi.
Gdy stonoga dotrze do dołu ekranu, porusza się w przód iw tył w obszarze gracza, a jednosegmentowe „głowy” będą okresowo pojawiać się z boku. Trwa to do momentu, gdy gracz wyeliminuje zarówno oryginalną stonogę, jak i wszystkie głowy. Kiedy wszystkie segmenty stonogi zostaną zniszczone, kolejny wchodzi z góry ekranu. Początkowa stonoga ma 10 lub 12 segmentów, łącznie z głową; każda kolejna stonoga jest o jeden segment krótsza i towarzyszy jej jedna odłączona, szybciej poruszająca się głowa. Ten wzór trwa, aż wszystkie segmenty są oddzielnymi głowami, po czym powtarza się z jedną stonogą o pełnej długości.

Oprócz stonóg gracz napotyka także inne stworzenia. Pchły spadają pionowo i znikają po dotknięciu dołu ekranu, od czasu do czasu pozostawiając ślad grzybów na swojej drodze, gdy tylko kilka grzybów znajduje się w obszarze ruchu gracza; są warte 200 punktów i wymagają dwóch strzałów, aby je zniszczyć. Pająki poruszaj się po obszarze gracza zygzakiem i zjedz trochę grzybów; są warte 300, 600 lub 900 punktów w zależności od tego, jak blisko gracz je strzela. Skorpiony poruszają się poziomo po ekranie, zamieniając każdy grzyb, którego dotkną, w trujące grzyby. Skorpiony są również warte najwięcej punktów spośród wszystkich wrogów, po 1000 punktów każdy. Stonoga dotykająca trującego grzyba zaatakuje prosto w dół, w kierunku dna, a po dotarciu do niego powróci do normalnego zachowania. Ta „zatruta” stonoga może być zarówno korzystna, jak i szkodliwa dla gracza; gracz może je szybko zniszczyć, gdy opadają w dół, a jednocześnie ich uniknięcie może być bardzo trudne, zwłaszcza jeśli są już podzielone na wiele segmentów.

Bug Blaster zostanie zniszczony po trafieniu przez dowolnego wroga, po czym wszelkie trujące lub częściowo uszkodzone grzyby powrócą do normy. Za każdy zregenerowany grzyb przyznaje się 5 punktów. Gracz zyskuje dodatkowe życia co 12 000 punktów (10 000 w kilku przeniesionych wersjach).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz